T.F.A.

Šumperská liga v T.F.A. - Loštice 24. 7. 2010

Dne 24. července se dva naši členové, Ondřej Hýbl a Pavel Vykoukal zúčastnili 2. kola 2. ročníku Šumperské Ligy T.F.A. Tato soutěž je určena pro nositele dýchací techniky. Protože z této dvojice je nositelem pouze Ondra, nastoupil v hlavní kategorii do 40 let a nevedl si vůbec špatně, od skvělého umístění ho odřízly trestné body za vynechání šprušlí na žebříku při sestupu z lešení, celkově tak obsadil až 13. místo. To Pavel si mezi amatéry bez zapojeného dýchacího přístroje také nevedl špatně, a výsledkem bylo krásné 6. místo. Vzhledem k tomu, že toto byla první zkušenost kluků s touto soutěží, jejich výsledky jsou vynikající a chuť do dalšího závodu, který se koná v Litovli - Třech Dvorech v sobotu 21.8.2010 od 12:00 je veliká, takže jim držme palce.

video z Ondrova pokusu: www.youtube.com/watch?v=qAIVIyDiJnE

TFA Loštice 2010.xls (32 kB)

Šumperská liga v T.F.A - Tři Dvory 21.8.2010

Bohužel, pravidla Šumperské ligy jsou neúprosná, po nahlášení 40 závodníků v kategorii se starovní listina uzavírá, takže přesto, že naši borci podali přihlášku včas, nebyli do soutěže prezentováni, tudíž nemohli startovat. Spravit chuť si mohou na závěrečném kole ligy v Pavlínině dvoře v Šumperku dne 18. září 2010 od 12:00, takže doufejme, že zdravě naštvaní předvedou ještě lepší výkon, než v Lošticích.

Šumperská liga v T.F.A - Šumperk, Pavlínin dvůr 18.9.2010

Sobota 18. září po obědě patřila v Pavlínině dvoře v Šumperku záverečnému kolu letošní Šumperské ligy v disciplínách T.F.A. Naši borci Ondra Hýbl i Pavel Vykoukal sem přijeli ukázat, že, přestože jsou v tomto sportu nováčci, musí se s nimi pro příští ročník počítat. V hlavní kategorii, kde Ondra startoval, bylo prezentováno 29 závodníků. Ondra svůj pokus rozběhl dobře, ovšem spoustu času ztratil na motání hadic, což ho stálo mnoho času, ale také lepší umístění. Celkově tak s časem 4:14:81 skončil na 13. místě. Pavlovi se v kategorii bez zapnutého dýchacího přístroje dařilo o poznání lépe, byť konkurence nebyla tak veliká, a skončil na výborném třetím místě. Doufejme, že klukům chuť do tohoto závodění vydrží a v příštím ročníku budou atakovat i mety nejvyšší.

Co je to T.F.A. a jak vlastně vzniklo?

T.F.A. - Toughest Firefighter Alive - "nejtvrdší hasič přežívá"

Na počátku 90. let 20. století uvedla firma Scott na trh nový typ dýchacího přístroje s přetlakovou automatikou. Pár nadšenců ve spojení s hasiči z Kalifornie se rozhodlo demonstrovat zvýšené nároky kladené na nový typ dýchacího přístroje přímo v praxi. Původně mělo jít o simulaci běžné činnosti hasičů s odborným monitorováním zúčastněných. Nebyli by to ovšem hasiči, aby samozřejmě vzápětí z obyčejného testu neudělali soutěž. Závodník v kompletním zásahovém oděvu, dýchacím přístrojem a zásahových botách tahal hadice, běhal po schodech, bouchal kladivem a tahal figurínu do úplného vyčerpání, za asistence nevěřícího obecenstva, které nechápalo, jak se může člověk dobrovolně zničit. Soutěž si záhy získala takovou popularitu, že v mnohých státech USA začala fungovat národní kola, až se nakonec celá akce přenesla i za oceán do Austrálie a Evropy. Začalo vznikat více modifikací původní soutěže, která se odbývala v kompletní „plné polní" v celkovém čase cca tří minut. Z důvodu nemožnosti sladění obuvi i zásahového oděvu, o dýchací technice nemluvě, zrodil se tzv. T.F.A. čtyřboj sestavený ze čtyř disciplín. První disciplína obnáší roztažení a poté smotání hadic, ve druhé soutěžící zápasí s kladivem, figurínou nebo jinou zátěží a překonávají 2m vysokou bariéru, dále jde o vynášení a vytahování zátěže na určitou konstrukci a závěrečná disciplína totálně umrtví soutěžící při výběhu do 10., 15. či 20. podlaží.

Šumperská liga T.F.A.
 Šumperská liga T.F.A. je určena všem hasičům na profesionální i dobrovolné úrovni. Skládá se ze čtyř závodů, které se konají v Loučné nad Desnou, Lošticích, Třech Dvorech a v Šmperku. Každý závod je individuálně vyhodnocován a soutěžící na základě pořadí získavají body do celkového hodnocení. Závěrečné vyhodnocení probíhá u organizátora posledního závodu. Soutěž v disciplínách T.F.A. se skládá z níže uvedených disciplín za použití dýchací techniky a v plné zásahové zbroji (přilba, oděv, obuv, rukavice, opasek).

Soutěžní disciplíny:
Rozbalení hadic a proudnic včetně uložení na podložku
- Sbalení hadic a uložení do přepravky
- Posun závaží na kolejnici údery kladivem - Hamerbox
- Přeskok bariéry
- Přenesení figuríny
- Výstup po zpevněném konstrukci a vyručkování závaží
- Podlezení překážky
- Běh do cíle se závažím